Yazlıkların temizliği için 10 öneri!

Yazlıklar çok yoğun hareketliliğin yaşanması ve sürekli kirlenmeye müsait özellikleriyle bir akıllı robot için ideal çalışma ortamı oluşturuyor. iRobot yazlıkların etkin şekilde temizlenebilmesi için kullanıcılara 10 temizlik önerisi hazırladı.

Yazlıkların temizliği için 10 öneri!
04 Ağustos 2022 - 15:03
1 -  Yazlığınıza En Uygun Akıllı Robotu Seçin

Örneğin 80 m² alana sahip bir ev için uygun Roomba robot süpürge ile 130 m² alana sahip bir ev için tercih edilecek model başka olmalıdır. Evinize ve isteklerinize en uygun Roomba robot süpürgeyi seçmek için www.irobot.com.tr web sitesi üzerinden en uygun akıllı robotu seçebilirsiniz.
 
2 - Şarj İstasyonunun Konumu Çok Önemli

​​​​​​Roomba robot süpürgenin kullanım aşamasında Home Base Şarj İstasyonunun konumu çok önemlidir. Şarj istasyonu evin orta bir noktasında, sabit bir duvara dayalı, sağında ve solunda yaklaşık 1-2 metre boşluk olacak şekilde konumlandırılmalıdır.
 
3 - Yazlıkta Robot Süpürge Bir Süre Sonra Tekrar Çalıştırılacağı Zaman

Robot süpürgeler, uzun süre kullanım dışı kaldığı ve şarj edilmediği dönemlerden sonra ilk süpürme görevi öncesi 2-3 saat süreyle şarj edilmeye ihtiyaç duyar. Bu işlem Roomba robot süpürgenin ilk satın alındığında yapılan şarj etme aşaması gibi görülebilir. Robot süpürge uzun zamandır kullanılmasa dahi toza maruz kalmış olabilir. Bu yüzden, ilk süpürme görevi öncesinde robot süpürgenin şarj temas noktaları ve sensörleri hafif nemli bir bezle silinmeli, alttaki çift kauçuk fırça ve yan fırçada birikmiş toz mevcutsa aynı işlem tekrar edilmelidir. Bu adımlardan sonra zemin temizliği Roomba robot süpürgeye bırakılıp, tatilin tadı çıkarılabilir.
 
4 - Robot Süpürge ve Paspaslar Hangi Sıklıkta Kullanılmalı?

Roomba robot süpürge ve Braava robot paspasların kullanım sıklığı yazlığın kirlilik seviyesine ve kullanıcının temizlik tercihlerine göre değişkenlik gösterebilir. Kişisel tercihe göre uygulama üzerinden haftalık temizlik rutinleri oluşturulabilir veya robota sadece aile bireyleri evde yokken çalışması için komut verilebilir.  Robot cihazın kullanım ömrü açısından tavsiye edilen kullanım şekli, robotun uzun süreli kullanım dışı kalacağı süreler dışında, sürekli olarak şarja takılı bulunmasıdır. Şarj işlemi sırasında robot süpürgenin tüm ışıkları söndürülerek maksimum tasarruf ile şarjı doldurulabilir. Bunun yanı sıra robot süpürge eğer belli bir alana veya odaya yönlendirildiyse, şarj istasyonu ile seçilen alan arasında robot otomatik olarak tasarruf modunda çalışacaktır.
 
5 - Yazlıklarda balkon, banyo, mutfak, çocuk odası gibi değişik mekanları ve farklı zeminleri temizlerken tüketiciler nelere dikkat etmeli?

iRobot Roomba robot süpürgeler birbirine zıt yönde hareket eden çift fırça sistemi sayesinde özellikle halılarda üstün performans gösterir ve halı lifleri arasında kalan toz ve kirleri kolaylıkla çıkarır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir konu halının yüksekliğidir. Roomba robot süpürge 2 cm. yüksekliğe kadar olan eşikleri geçebilir, bu nedenle halı yüksekliğinin 2 cm’yi aşmaması gerekir. Roomba robot süpürgeler ayrıca fayans, ahşap, mermer gibi farklı sert zeminleri süpürmeye de çok uygundur. Bu zeminleri süpürme sonrası Braava robot paspas ile silmek de mümkündür. Birbiri ile uygulama üzerinden otomatik haberleşebilen Roomba robot süpürgeler ve Braava robot paspaslar sayesinde yazlıkları silip süpürmek için tek bir tuşa basmak yeterlidir. 
6 - Temizlik süreci hangi aksesuarları kullanarak daha da etkin hale getirilebilir?

Temizlik sürecinde, özellikle bahar ve yaz aylarında alerji, astım gibi sağlık problemi yaşayan kullanıcılar için en önemli noktalardan biri CleanBase otomatik kir boşaltma istasyonuna sahip modelleri tercih etmek olacaktır. Roomba i3+, Roomba i7+, Roomba j7+ ve Roomba s9+ modelleri toz haznelerini kendileri boşaltarak, kullanıcının tozla temasını sıfıra indirirler. Aynı zamanda Otomatik Kir Boşaltma İstasyonunda bulunan kilitli alerjen torbaları havada bulunan alerjen maddelerini %99’a kadar hapseder ve sizin için en temiz evi sağlamaya çalışır.
Bunun yanısıra Roomba 693 ve Roomba i3 / i3+ modellerinde robot süpürgenin girmesi istenmeyen alanlar Sanal Duvar aksesuarı kullanarak belirlenebilir, böylece küçük kazalar önlenebilir. Roomba i7/i7+ ve s9+ ürünlerinde bu işlemi aksesuar kullanmadan uygulama üzerinden uzak durulması gereken alan belirlemesi ile de gerçekleştirilebilir. Roomba j7/j7+ ise engel tanıma özelliğine sahip olduğundan, uzak durulması gereken objeyi uygulama üzerinden “engel” olarak tanımlamak yeterlidir.
 
7 - Yazlıklarda robot süpürgelerin kum, toprak, deniz suyu gibi değişik malzemelere maruz kalmasına karşın kullanıcılar ne yapmalı?

Eğer robot Cleanbase Otomatik Şarj İstasyonlu bir model değilse, kum, toprak gibi atıkların süpürülmesinin ardından toz haznesi dolduğunda hazne temizliği yapılmalıdır. Robot süpürgenin altında yer alan çift fırçayı 1-2 haftada bir, yan fırçayı ise ayda bir temizlemek yeterlidir. Temizlenen saç ve tüy gibi atıkların büyük çoğunluğu direkt olarak toz haznesine gider, kalanı ise kauçuk fırçaların iki ucunda toplanır. Bu nedenle diğer robot süpürgelerdeki standart kıl fırçaların aksine iRobot patentli kauçuk fırçaların temizliği çok daha kolaydır.  iRobot Roomba robot süpürgelerin sıvı ile teması robota zarar verebilir, bu nedenle süpürme işlemi başlamadan önce yerde sıvı bulunmadığından emin olunması gerekir. Sıvı teması olması durumunda toz haznesi ve batarya bekletmeden robot süpürge’den ayrılmalı ve 0216 313 14 14 numaralı yetkili teknik servisten destek talep edilmelidir.
 
8 - Bebek, evcil hayvan gibi meraklı misafirlere karşı kullanıcılar ne tür önlemler almalı?

Bebekler ve evcil hayvanlar robot süpürgeyi tuşlarına basarak durdurabilir ve bu istenmeyen durumlara yol açabilir. Evde gezinen meraklı dostlar ve evin keşfetmeyi seven küçük üyeleri için Roomba i / s / j serisi robotlarda çocuk ve evcil hayvan kilidi, iRobot Home uygulaması aracılığıyla aktif edilebilir, böylece tüm tuşlar kilitlenir ve güvenli temizlik devam eder.
 
9 - Yazlıklarında cihazlarında sorun yaşayan tüketicilere ne yapmalı?

Öncelikle sorun yaşamamak için kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara (örneğin robot süpürgenin doğru yerde konumlandırılması, sıvı teması olmaması vb.) dikkat edilmelidir. Yine de sorun yaşandığı takdirde hafta içi 09:00 ve 18:00 saatleri arasında iRobot Türkiye ekibine 0216 504 15 44 numaralı telefondan ulaşılabilir, 0551 637 34 07 numaralı Whatsapp hattından destek talep edilebilir. Yetkili teknik servise ise 0216 313 14 14 numaralı telefondan hafta içi 08:00 ve 17:00 saatleri arasında ulaşabilir.
 
10 - Yazlık evlerine bu ürünü almak isteyenlerin faydalanabileceği bir kampanyanız bulunuyor mu?
 
iRobot Türkiye’nin resmî web sitesi https://www.irobot.com.tr/ üzerinden yapılacak alışverişlerde peşin fiyatına 3 taksit ve vade farkıyla 9 taksit imkanından faydalanabilir, 2 yıl garanti imkânı ile robot süpürge ve robot paspas sahibi olunabilir. Ayrıca 1-14 Ağustos arası tüm Roomba robot süpürge ve Braava robot paspasları YAZ10 kodu kullanılarak yüzde 10 indirimli satın alınabilir. Çeşitli dönemlerde yapılan kampanyalardan haberdar olmak için @irobotturkiye Instagram hesabı takip edilebilir, www.irobot.com.tr web sitesi üzerinden e-bülten gönderimleri için kayıt olunabilir.

Tüketici TV